Gidran

20. listopadu 2007 v 17:42
Název plemene: Gidran

Původ: MAďarsko
Typ: teplokrevník
KVH: 160 - 165 cm
Barvy: ryzák


Historie
Původ plemene sahá do 19. století do hřebčína Mezöhegyes. První byl arabský hřebec Siglavy Gidran, který pocházel z významné linie Siglavy. Spolu se španělskou klisnou Arrogante dali hřebce Gidran II, který se stal zakladatelem plemene Gidran. Použili se i plnokrevníci, španělští koně a díky tomu se plemeno ustálilo ve dvou liniích. Lehčí typ jako jezdecký kůň pro armádu a těžší typ pro lehkou práci v zemědělství. Během první světové války se počty zvířat snížily. Proto byli opět použiti arabští plnokrevníci a Gidran získal dnešní podobu.

Gidran
Povaha
Gidrani zdědili povahu po svých arabských předcích, Jsou ohniví, těžko zvládnutelní a vytrvalí. Jsou také silní, učenliví a odvážní.

Konstituce
Jsou to mohutnější koně s jemnou hlavou s arabským výrazem. Krk je svalnatý, lopatky umožňují plynulý pohyb. Hrudník je hluboký, hřbet dlouhý a záď svalnatá. Končetiny jsou silné s kvalitními kopyty.
Srst je výhradně ryzá, mohou být bílé odznaky. V kohoutku dorůstají 160 - 165 cm.

Využití
Gidran je vynikající sportovní kůň. Lze ho také využít v lehké zápřeží jako kočárového koně či pro rekreační nebo turistické ježdění.


Gidran
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama